Aylak Leylek – “İçinden Bisiklet Geçen Kitaplar”

Bisiklet Kitaplığımda Neler Var?

Bu yazımda yol anılarımdan farklı olarak size bisiklet kitaplığımda hangi kitaplar var ondan bahsetmek istiyorum. Aslında bu yazıyı hazırlamak uzun zamandır aklımdaydı. Ancak bir türlü oturup yazmak için zaman ayıramamıştım. Ta ki geçenlerde bir arkadaşım beni arayıp “hani bize bisiklet kitabı önerecektin” diye sorana kadar!

Eğer benim gibi bisikleti bir yaşam biçimi haline dönüştürdüyseniz çok iyi bilirsiniz ki hafta sonu bisiklete binmek asla yeterli olmaz. Hafta sonu bisiklete binmenin yanına evin her yanını bisikletli materyallere dönüştürmeye kadar gider bu konu. Arkadaşlarınız bisikletten bahsetmiyorlarsa eğer sıkılırsınız. Televizyonda bisiklet dışında bir spor haberine tahammül edemez, onu kapatırsınız. Bisikletten hoşlanmayan hiç bir insanı ne olursa olsun hayatınıza ortak edemezsiniz.

Bisikletin olduğu gibi kitaplarda benim hayatımda önemli bir yer tutuyor. Küçüklüğümden beri okur olduğumu söyleyebilirim. Bu yaşıma kadar çok çeşitli konularda okudum. Siyasetten tarihe ve felsefeye kadar çok geniş bir perspektifte okumalar yaptım. Hayatım bisikletle kesiştikten sonra itiraf etmeliyim ki her şeyi bir yana bırakıp bisikletle ilgili konulara yöneldim. Bu doğrultuda da okumalarımı değiştirdim. Bu konuda belki de bir koleksiyonere giden bir hayatım var. Şu ana kadar bunu söylemek benim için zor ama yine de sizinle elimde bulunan kitapları derleyip paylaşmaya karar verdim. Aslına bakarsanız liste çok uzun.

Yazıda okuyacaklarınız benim kitaplığımda bulunan kitaplar. Aralarında hala yazmadıklarım da var. Ve varlığından haberdar olmama rağmen hala alıp okuyamadıklarım var. Hepsini zaman içinde okuyup bu listeye ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. Sizden istediğim bir şey var yine de. eğer bu listeyi eksik görürseniz lütfen aşağıda ki yorum kısmına eksik gördüğünüz kitapları ekleyin. Hep birlikte onları da okuyup yorumlayalım ve listeme ekleyelim. Hepinize şimdiden iyi okumalar!

2. Bin Tanrılı Ülkeye Bisikletle Yolculuk / Sinan Cömert

Kitabın sunuş kısmında yazarının da söylediği gibi içinde bisiklet, gezi,doğa, mitoloji ve tarihle dolu bir kitap olduğunu söylemek istiyorum. Kitabı okurken bisikletli gezginin maceralarına ortak olurken aynı zamanda tarih ve mitolojik bilgileri de alıyorsunuz. Kitap ortaya çıkarılırken bilgi deposu olmasına ve görselliğe büyük önem verilmiş. Öyle ki kitapta gezginin çektiği fotoğraflardan bisiklet çizimlerine, gezilen yerlerde nerede ne yenir, görmeniz gereken yerler bilgisine kadar pek çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca her yazının başında ünlü kişilerin geçmişte söylediği özlü sözlere de yer verilmiş ve bana göre çok iyi düşünülmüş.

Kitap Paris Yayınları’ndan Eylül 2017 tarihinde yayınlandı ve 374 sayfadan oluşuyor.

“Ozan Orpheus’un Trakya’sından Hektor’un Troya’sına, Diogenes’in Sinop’undan Homeros’un güneş bahçesi Ege’sine uzanan bir yolculuk… İnsandan çok doğaya, buluta, denize, serçeye, balığa güvenen ve inananların yolculuğu…” (arka kapak yazısından alıntı)

Kitabı temin edebileceğiniz yerler: İstanbul Kitapçısı, idefix, D&R, Amazon, Babil, Hepsiburada, Pandora, Kidega, Kırmızı Kedi

18. Şeytan Arabasının Yolcuları – İçinden Bisiklet Geçen Hayatlar / Sinan Cömert

Bisiklet kitaplarının en taze olanı ve benim en son okuduğum bisikletle dolu bir kitap. Gerek içindeki çizimler olsun, gerekse anlatılan öyküler olsun hepsi birbirinden güzel. Sinan Cömert ikinci kitabında bu kez bize ünlü isimlerin bisikletle olan hikayelerini anlatmış. Bu yüzden kitabın ismi ‘İçinden Bisiklet Geçen Hayatlar’ olmuş. Kitabı okurken bu isimlerin hem bisikletle olan bağını öğreniyor hem de onların daha önce bilmediğiniz yanlarını öğreniyorsunuz. İncelikle ve titizlikle hazırlanmış bir kitap.

Kitap Dost Yayınları tarafından Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve 247 sayfa.

“Bisiklete zevk için binmiyorum. Bir yere ulaşmak için sürüyorum, ama evime ulaşmak anlamında söylemiyorum. Demek istediğim, kendimi bir yere ulaştırmak için sürüyorum.” – William Saroyan – (arka kapak yazısından alıntı)

Aytaç Aksoy

Kitabı temin edebileceğiniz yerler: Dost Kitabevi, İstanbul Kitapçısı, idefix, D&R, Kitapyurdu, Amazon, Trendyol, Babil, Hepsiburada, Pandora, Kidega, Kırmızı Kedi

Diğer bisiklet kitapları için tıklayın.

*Bu yazı, 21 Şubat 2020 tarihinde aylakleylek.com adresinde yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: